KAJLOVŠTINY
  Hierarchie webu
 ➔ Pověsti

Místní hradecké pověsti literárně sepsáné 2009-2015, prolog 2016
Lokalizace: Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj, Česká republika
* Některé pověsti z Hradce sepsali i jiní autoři nezávisle na sobě.

Hradce nad Moravicí má své hradecké pověsti

Grafika památníku Přemysla Otakara II.

Pomník Přemysla Otakara II. na Moravském poli
Stavitel kamenného hradu na Hradci.
Otec královny Kunhuty, která žila na Hradci 1279 až 1281.

Již mnoho století uplynulo od doby, kdy Hradecký hrad byl důležitým opěrným bodem českého království. Dávno tomu co býval ověnčen gloriolou rytířské slávy. Ještě v dobách, kdy zde stávalo slovanské hradiště, vedla tudy jantarová stezka. Zde se setkala neteř knížete Václava Dobrava (Doubravka) s nastávajícím manželem polským knížetem Měškem z rodu Piastovců. Později po založení hradu králem Přemyslem Otakarem II svou důležitostí patřil k předním královským opěrným bodům.

Po smrti krále železného a zlatého, jak Přemysla nazývali, nalezla zde útočiště na nějakou dobu i jeho manželka královna Kunhuta. Zde prožívala romantickou lásku s rytířem Závišem z Falkenštejna. Nenechejme se mýlit, ranný středověk nebyla jen doba krásných princezen, statečných rytířů a oddaných služebníků, ale byla to doba nadpřirozených bytostí, které měly vliv na osudy těch, kteří uvěřili v jejich existenci.

Každá mince má svůj rub a líc, tak i ranný středověk neoplýval jen leskem turnajů a hodokvasů. Jeho krásu mnohdy zastínil neustálý boj o moc a bohatství. Byl to také čas bídy, válek a veškerých krutostí, které přinášely včetně zhoubných nemocí lepry, cholery a moru.

Po nájezdech asiatů nebo třicetileté válce zůstalo ve vsích zachováno původních obyvatelů, že se mnohdy dali spočítat na prstech jedné ruky. Také následná germanizace obyvatelstva přispěla k tomu, že mnoho pověstí upadlo v zapomnění. I když hrad s odstupem doby pozbyl na strategické důležitosti a později podlehl dvěma požárům. Díky knížecímu rodu Lichnovských se po nákladné přestavbě dochoval do dnešních dnů.

Také nelze opomenout, že Lichnovští byli velkými milovníky umění a z jejich popudu navštívila Hradec řada světoznámých osobností, hlavně z řad umělců.
Autor: , Hradec nad Moravicí

Publikováno:
Aktualizováno: 3. 10. 2019

Publikoval: Stanislav Hendrych

" * * * * * "
K